KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Färgetsning 7433589
*
nr 743 3589
André Masson
(1896-1987), Frankrike
Färgetsning, André Masson (1896-1987), sign, EA IV/XX, motivets mått: 44x35
André Masson, fransk målare och grafiker född i Balagny 1896, död i Paris 1987.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:15:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/2 12:58:30
1
1.500 kr
27/2 18:23:33
2
Vinnande bud
27/2 18:26:27
1
2.000 kr
27/2 18:27:39
1
2.500 kr
27/2 18:30:11
1
2.900 kr
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
André Masson
André Masson, fransk målare och grafiker född i Balagny 1896, död i Paris 1987.
Läs mer om André Masson
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andré masson ea iv etsningar färgetsning grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8165 Färgetsning
Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, nu..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
18 november kl 20:05
*
André Masson
André Masson, fransk målare och grafiker född i Balagny 1896, död i Paris 1987.
Läs mer om Grafik
Läs mer om André Masson
nr 743 3589
André Masson
(1896-1987), Frankrike
Färgetsning, André Masson (1896-1987), sign, EA IV/XX, motivets mått: 44x35
André Masson, fransk målare och grafiker född i Balagny 1896, död i Paris 1987.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/2 12:58:30 | 1 | 1.500 kr |
27/2 18:23:33 | 2 | Vinnande bud |
27/2 18:26:27 | 1 | 2.000 kr |
27/2 18:27:39 | 1 | 2.500 kr |
27/2 18:30:11 | 1 | 2.900 kr |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
André Masson
André Masson, fransk mÃ¥lare och grafiker född i Balagny 1896, död i Paris 1987.Läs mer om André Masson
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andré masson ea iv etsningar färgetsning grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8165 Färgetsning
Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, nu..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
18 november kl 20:05